Sözümüz var

Annelik kendi varlığıyla ilgilenmenin ötesine geçerek bir başkasının varlığıyla ilgilenmektir. İşte bu ilginin yöneldiği evladın bir başkası olmasına izin verebilmek için insanın kendi kendisiyle, toplumla, okulla ve devletle büyük bir mücadeleye girmesi şarttır. Annelik, taşımak, bakmak, beslemek, sahip çıkmak, tehlikelerden korumak vb. gibi zor bir meşguliyettir. Ama aslında en zoru, kendi ayakları üzerinde duran bir varlıkla onun üzerinde egemenlik kurmadan bir ilişki kurabilmektir.

Zeynep Direk


Etkinlikler

January 2017
M T W T F S S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Duyuru Listesi

Homofobi, bifobi ve transfobi nedir?

Homofobi, bifobi ve transfobi, LGBT kişilere ve eşcinselliğe karşı korku, önyargı, ayrım ve hoşnutsuzluk içeren yaklaşımlardır. Homofobi, bifobi ve transfobi cinsiyetçilikle, otoriteyle, sistemin meşrulaştırılmasıyla yani kısacası özgür ve adil bir hayatın önündeki her türlü düşünce ile doğrudan ilişkilidir. Amerikan Psikiyatrlar Birliği (APA), eşcinselliğin bir tercih olmadığını, doğal olduğunu, kişide bir bozukluk yaratmadığını ve değiştirilemeyeceğini açık bir şekilde belirtip ve eşcinselliği ruhsal hastalıklar sınıflamasından çıkartmış, tüm psikologları, bu konudaki yanlış yargılara karşı mücadeleye çağırmıştır. 1974 yılında Avrupa ve Amerikan Psikolojik Enstitülerinin rahatsızlık teşhis testlerinden eşcinsellikle ilgili olgular/sorular tamamıyla kaldırılmıştır. Eşcinsellik, 1990 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından hastalıklar ve rahatsızlıklar kapsamından çıkartılmıştır.

Eşcinseller ve heteroseksüeller homofobiyle daha okul zamanından tanışmaktadırlar. Erkeksi bulunan kız çocuklarla veya kadınsı bulunan erkek çocuklarla dalga geçilmekte ve zaman zaman çocuklar bu yüzden şiddete uğramaktadırlar. Çocuklar cinsel yönelimlerinin farkında dahi değilken onlarla alay edilir; (kızlara "erkek fatma" damgası vurulur, erkeklere ise “top” vb. gibi takma isimler takılır) sosyal ortamlardan uzaklaştırılırlar.

(Kaynak: www.queercy.org )

AddThis Social Bookmark Button